To Agkyrovoli
. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

Καλώς Ήλθατε στο Αγκυροβόλι!

Για την καλύτερη περιήγηση σας στο χώρο μας

κάντε την εγγραφή σας ΤΩΡΑ δωρεάν

ή συνδεθείτε με το όνομα μέλους και τον κωδικό

πρόσβασης σας.

Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό σας

ζητήστε να σας στείλουμε νέο κωδικό πρόσβασης

στο email: agkyrovoliforum@gmail.com

. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .
To Agkyrovoli
. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

Καλώς Ήλθατε στο Αγκυροβόλι!

Για την καλύτερη περιήγηση σας στο χώρο μας

κάντε την εγγραφή σας ΤΩΡΑ δωρεάν

ή συνδεθείτε με το όνομα μέλους και τον κωδικό

πρόσβασης σας.

Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό σας

ζητήστε να σας στείλουμε νέο κωδικό πρόσβασης

στο email: agkyrovoliforum@gmail.com

. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .
To Agkyrovoli
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


To Agkyrovoli
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Η Ώρα Είναι
Παρόμοια θέματα
Οκτώβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» SARRI ERGON ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 1:07 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσφορά // 2 Μήνες Δωρεάν Ρεύμα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 1:01 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσφέρω Γιατί Νοιάζομαι!
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:58 pm από Μαίρη Γούβα

» ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:54 pm από Μαίρη Γούβα

» Κατασκευή ιστοσελίδων
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:52 pm από Μαίρη Γούβα

» Βαπτιστικά
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:49 pm από Μαίρη Γούβα

» Διανομές & Μεταφορές
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:42 pm από Μαίρη Γούβα

» Συνεργείο Καθαρισμού
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:40 pm από Μαίρη Γούβα

» Ολυμπιακός: «Σφράγισε» το πρωτάθλημα, επόμενος στόχος το αήττητο και το Κύπελλο
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Ιουν 29, 2020 3:51 pm από Μαίρη Γούβα

» ΣΥΡΙΖΑ: Μη «λήξαν» το θέμα του σποτ - Προσπαθούν να τα... μαζέψουν - Συνεχίζονται οι αντιδράσεις
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Ιουν 22, 2020 9:35 am από Μαίρη Γούβα

» Διαγραφή από τα μητρώα αδειών κυκλοφορίας με μια υπεύθυνη δήλωση
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Ιουν 20, 2020 9:35 am από Μαίρη Γούβα

» Παπαστράτος: Δωρίζει στη χώρα 20 πυροσβεστικά οχήματα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Ιουν 20, 2020 9:31 am από Μαίρη Γούβα

» Τραγωδία χωρίς τέλος στις ΗΠΑ: Ακόμη 734 νεκροί από κορωνοϊό
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:38 am από Μαίρη Γούβα

» Πώς να φροντίσετε τα μεταξωτά σας ρούχα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:37 am από Μαίρη Γούβα

» Amber Alert: Εξαφανίστηκε κι άλλη 10χρονη στις Αχαρνές
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:31 am από Μαίρη Γούβα

» Θεσσαλονίκη: Η Αστυνομία κάνει έρευνες και στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον της Μαρκέλλας
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:29 am από Μαίρη Γούβα

» Δεμένη με χειροπέδες κρατούσαν την Μαρκέλλα – Πονάει στα πλευρά
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:26 am από Μαίρη Γούβα

» Ξεκινά η ανακατασκευή του Πύργου του Πειραιά!
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 1:44 pm από Μαίρη Γούβα

» Κορωνοϊός - Εκκλησίες: Όλα έτοιμα για την ασφαλή επαναλειτουργία τους
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 4:28 pm από Μαίρη Γούβα

» ΑΣΕΠ: Εργασία τώρα στο Δημόσιο - Προσλήψεις σε νοσοκομεία, μουσεία, ΔΕΗ και δήμους
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:57 pm από Μαίρη Γούβα

» Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ...
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:54 pm από Μαίρη Γούβα

» Ίδρυμα Λάτση: Δωρεά στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:48 pm από Μαίρη Γούβα

» Κτηματολόγιο: Παρατάσεις τέλος, έρχονται πρόστιμα - Πότε ξεκινά η ανάρτηση για την Αθήνα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:45 pm από Μαίρη Γούβα

» Κόρινθος: Στον ανακριτή ο 53χρονος που παρέσυρε και σκότωσε τον 15χρονο
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:40 pm από Μαίρη Γούβα

» Δίκη Τοπαλούδη: Ομόφωνα ένοχοι οι δυο κατηγορούμενοι για τη δολοφονία και τον βιασμό της Ελένης
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:31 pm από Μαίρη Γούβα

» Τελικά ποιος είναι ο αληθινός απολογισμός του κορονοϊού στον κόσμο;
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:25 pm από Μαίρη Γούβα

» Η θαλάσσια τραγωδία του πλοίου «Πόπη» που έγινε αφορμή για να βγει η φράση «έγινε της Πόπης» (ΦΩΤΟ)
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Δεκ 01, 2019 11:41 am από Μαίρη Γούβα

» Κ. Τσιάρας: Αποσύρεται η διάταξη για τη βλασφημία
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:51 pm από Μαίρη Γούβα

» Ιερώνυμος για διάταξη περί βλασφημίας: Διαφυλάττει το θρησκευτικό συναίσθημα των πιστών
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:43 pm από Μαίρη Γούβα

» Παρέμβαση ΕΣΡ για την εκπομπή του Γιώργου Λιάγκα στον ΣΚΑΪ
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:24 pm από Μαίρη Γούβα

» Ερντογάν σε ΕΕ: Μη μας απειλείτε, έχουμε 4 εκατομμύρια πρόσφυγες
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Σι Τζινπίνγκ για Γλυπτά του Παρθενώνα: Όχι μόνο συμφωνώ να επιστρέψουν στην Ελλάδα αλλά θα έχετε και τη στήριξή μας
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:16 pm από Μαίρη Γούβα

» Νέα Φιλαδέλφεια: Τα κορίτσια που παρήλασαν αλά Monty Python εξηγούν γιατί το έκαναν
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Οκτ 30, 2019 6:14 pm από Μαίρη Γούβα

» Οι ΗΠΑ αναγνώρισαν τη Γενοκτονία των Αρμενίων
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Οκτ 30, 2019 5:20 pm από Μαίρη Γούβα

» Κερατσίνι: Εξαφανισμένος ο οδηγός φορτηγού μετά από θανάσιμο τροχαίο
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠεμ Οκτ 24, 2019 6:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Το «ευχαριστώ» των Παμμακεδονικών Οργανώσεων στον Μακρόν για το «βέτο» στα Σκόπια
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΠεμ Οκτ 24, 2019 6:15 pm από Μαίρη Γούβα

» H Εβελίνα Παπούλια μιλάει για την πίστη της στο Θεό
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 5:10 pm από Μαίρη Γούβα

» ΟΑΕΔ: Προσλήψεις για 35.000 ανέργους με την νέα κοινωφελή εργασία
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 5:03 pm από Μαίρη Γούβα

» Χρεοκοπία Thomas Cook: Γιατί βάρεσε «κανόνι» ο ταξιδιωτικός κολοσσός;
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:55 pm από Μαίρη Γούβα

» Παιδοκτονία στην Πετρούπολη: «Είδα το μωρό παγωμένο, ανάμεσα σε παλιόχαρτα και σκουπίδια»
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:51 pm από Μαίρη Γούβα

» Χρεοκοπία Thomas Cook: Πώς θα γίνει ο επαναπατρισμός των 50.000 «εγκλωβισμένων» στην Ελλάδα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:48 pm από Μαίρη Γούβα

» Μειώσεις φόρων: Πόσο θα μειωθεί η μηνιαία παρακράτηση σε μισθούς και συντάξεις από 1η Ιανουαρίου
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Μουντομπάσκετ 2019, Ελλάδα-Τσεχία 84-77: Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:17 pm από Μαίρη Γούβα

» Λαυρέντης Μαχαιρίτσας: Έφυγε στα 63 του ένας σπουδαίος καλλιτέχνης - Οι τελευταίες στιγμές
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:14 pm από Μαίρη Γούβα

» Σαμοθράκη: Αγώνας δρόμου για ανεφοδιασμό και βελτίωση των λιμενικών υποδομών
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:59 am από Μαίρη Γούβα

» Σκιάθος: Βlack out στο νησί εξαιτίας βλάβης
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:57 am από Μαίρη Γούβα

» Συγκίνηση για τη Μυρτώ της Πάρου: Στη θάλασσα επτά χρόνια μετά τη φρικτή της κακοποίηση
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:54 am από Μαίρη Γούβα

» Εύβοια: Στάχτη 25.000 στρέμματα δάσους - Τεράστια η οικολογική καταστροφή
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΤετ Αυγ 14, 2019 1:55 pm από Μαίρη Γούβα

» Βιταμίνη D: 15 καθημερινά συμπτώματα έλλειψης
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Αυγ 11, 2019 10:09 am από Μαίρη Γούβα

» Φόβοι για «νέο Τσερνόμπιλ» σε δυο πόλεις της Ρωσίας μετά την έκρηξη σε ναυτική βάση
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΣαβ Αυγ 10, 2019 6:39 am από Μαίρη Γούβα

Ψηφοφορία
Τι Προσέχετε σε μία άγνωστη Γυναίκα;
Κόμμωση
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap8%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 8% [ 1 ]
Μάτια
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap8%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 8% [ 1 ]
Χείλη
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap8%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 8% [ 1 ]
Στήθος
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap0%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 0% [ 0 ]
Πισινό
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap8%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 8% [ 1 ]
Μέση
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap0%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 0% [ 0 ]
Όλα
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap58%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 58% [ 7 ]
Δεν Βλέπω.. (αλήθεια??)
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_lcap8%Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Vote_rcap1
 8% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 12
Πόσο τυχεροί είστεσήμερα
Πόσο τυχεροί είστε σήμερα:

Ελάτε στο Facebook
ForeverGreen Greece
ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ
TSIMPIDIS TRANSPORT
Κομμωτήριο Μπέττυ & Ρεβέκκα
Εναλλακτικές Θεραπείες
Perfumes Alexander
Ο Καιρός Σήμερα

 

 Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mamma El
VIP woman
VIP woman
Mamma El


Φίδι
Αριθμός μηνυμάτων : 1955
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα;   Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα; EmptyΚυρ Νοε 29, 2009 8:06 am

Πολλά συνήθη συμπτώματα στην ΥΓΕΙΑ μας, που αφορούν το ΕΝΤΕΡΟ όπως το ΦΟΥΣΚΩΜΑ, οι ΕΝΤΕΡΙΚΟΙ ΠΟΝΟΙ, η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, ταλαιπωρούν μεγάλο τμήμα του πληθυσμού μειώνοντας την ποιότητα ζωής του. Σύμφωνα με την ΥΓΕΙΑ μας, τα ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ αυτά ενισχύονται με την αλόγιστη, αποσπασματική και χωρίς ιατρική συμβουλή χρήση φαρμάκων ή υιοθέτηση συνηθειών, με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη επιβάρυνση των πασχόντων και αφορούν πολλές φορές χρόνια αθώα λειτουργικά σύνδρομα με επίμονη συμπτωματολογία, για τα οποία υπάρχει σήμερα αποτελεσματική εξατομικευμένη ιατρική αντιμετώπιση, χωρίς παρενέργειες. Για το καλό της υγείας μας, η ιατρική αξιολόγηση συμπτωμάτων που αφορούν το έντερο και την κοιλιά πρέπει να πραγματοποιείται πάντοτε, διότι υπάρχουν περιπτώσεις που υποκρύπτονται σοβαρά ιατρικά νοσήματα.

Η κλινική εμπειρία του μαχόμενου παθολόγου, τόσο στο ιατρείο όσο και στο νοσοκομείο, αποδεικνύει καθημερινώς, πόσο εύκολα υποτιμώνται ανάλογα συμπτώματα λόγω της κοινοτυπίας τους, τόσο από ασθενείς που δεν σπεύδουν να εξεταστούν ιατρικώς, όσο και από ιατρούς οι οποίοι δεν κάνουν ή αναβάλλουν ή δεν πραγματοποιούν εγκαίρως επιβαλλόμενους εργαστηριακούς ελέγχους.

Έτσι σοβαρά νοσήματα όπως η σκωληκοειδίτις, ο καρκίνος του εντέρου, τα αποστήματα, η εκκολπωμάτωση, η ισχαιμία του εντέρου και της καρδιάς, το σύνδρομο μονήρους έλκους ορθού, ο ειλεός, ορισμένες χρονίζουσες λοιμώξεις, ειδικές φλεγμονώδεις κολίτιδες, η θυρεοειδοπάθεια, η νόσος του Addison, οι παθήσεις του οισοφάγου και του στομάχου, τα παγκρεατικά νοσήματα, ο καρκίνος του θυρεοειδούς, οι παθήσεις του νεφρού, ορισμένα ηπατικά νοσήματα, ο διαβήτης, η αμυλοείδωση, που προκαλούν αντιδραστική δυσλειτουργία του εντέρου, διαγιγνώσκονται πολλές φορές δυστυχώς καθυστερημένα στην Ελλάδα.

Στο παρόν άρθρο θα αναφερθούμε μόνο στα πιο συνήθη χρόνια σύνδρομα του γαστρεντερικού συστήματος.

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ

Χαρακτηρίζεται από συμπτώματα από το έντερο, που διαρκούν πάνω από τρεις μήνες και περιλαμβάνουν τυμπανισμό, κοιλιακό άλγος ή ευαισθησία με δύο τουλάχιστον από τα εξής χαρακτηριστικά:

- Διαταραχή στην υφή των κοπράνων, για παράδειγμα μπορεί να είναι σφιχτά ή υδαρή.

- Διαταραχή στην εμφάνιση ή την συχνότητα των κενώσεων, για παράδειγμα μπορεί να εμφανίζεται δυσκοιλιότητα εναλλασσόμενη με διάρροια.

- Το κοιλιακό άλγος ή η δυσανεξία ανακουφίζεται με την αφόδευση και μπορεί να συνοδεύεται από μετεωρισμό.

- Συνοδά σημεία συχνά είναι δυσπεψία, πόνος στην καρδιά, άγχος ή κατάθλιψη.

Το σύνδρομο αυτό, παρατηρείται σύμφωνα με μελέτες στο 20% του πληθυσμού των ενηλίκων, αρχίζει πολλές φορές νωρίς, σε ηλικίες 15-20 ετών, επιδεινώνεται με την ψυχική καταπόνηση και το άγχος και μειώνει δραστικά την ποιότητα ζωής των ανθρώπων που υποφέρουν από αυτό. Όταν δεν ανευρεθεί παθολογική αιτία που να προκαλεί ανώμαλη εντερική αντίδραση, οφείλεται σε λειτουργική υπερευαισθησία του εντέρου.

Τι πρέπει να γνωρίζετε εσείς στους οποίους η λεπτομερής ιατρική εξέταση έχει δείξει ότι δεν υποκρύπτεται οργανικό νόσημα:

1. Πρέπει να καταλάβετε ότι το σύνδρομο αυτό είναι αθώο και χρειάζεται ηρεμία. Αποφύγετε πρόσωπα και καταστάσεις που σας φορτίζουν αρνητικά και βρείτε δραστηριότητες που δίνουν σκοπό στη ζωή σας. Ενταχτείτε σε προγράμματα άσκησης.

2. Το σύνδρομο αυτό είναι μια εξατομικευμένη νόσος. Πρέπει να παρατηρήσετε τις τροφές που επιδεινώνουν τα συμπτώματά σας και να τις αποφύγετε. Είναι όμως σημαντικό να διακόψετε την υπερκατανάλωση καφέ, τα βαριά τσιγαριστά ή με πολλά μπαχαρικά τρόφιμα και τα τεχνητά γλυκαντικά.

3. Είναι σημαντικό να υιοθετήσετε μία διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες και να μην κάνετε υπερκατανάλωση αλκοόλ.

4. Σήμερα η μαχόμενη παθολογία διαθέτει στην φαρέτρα της εξατομικευμένη και αποτελεσματική θεραπεία χωρίς παρενέργειες.

5. Κάθε αλλαγή στον καθιερωμένο τρόπο λειτουργίας του ευερέθιστου εντέρου σας, επιβάλλει εκ νέου ιατρική εξέταση. Για παράδειγμα, ο πυρετός που ξαφνικά συνοδεύει τα συμπτώματά σας, μπορεί να οφείλεται σε επιπρόσθετη λοίμωξη του εντέρου. Ομοίως η υπερβολική αύξηση του αριθμού των κενώσεών σας με ρυθμό ξένο προς τις συνήθειες του εντέρου σας μπορεί να οφείλεται σε ελκώδη κολίτιδα και να μην είναι απλώς έξαρση του συνδρόμου σας.

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑΣ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ

Η φυσιολογική συχνότητα κενώσεων είναι ευρεία, κυμαίνεται από τρεις έως δώδεκα ανά εβδομάδα.
Η ιατρική χαρακτηρίζει ως χρόνια δυσκοιλιότητα την κατάσταση κατά την οποία οι κενώσεις προκαλούν υπερβολική προσπάθεια κατά την αφόδευση, ή ο ασθενής έχει συστηματικά δύο ή λιγότερες κενώσεις την εβδομάδα ή ο ασθενής παρουσιάζει μείωση των συνήθων για τον οργανισμό κενώσεων. Η δυσκοιλιότητα όταν παρατείνεται επιβάλλει ιατρική διερεύνηση, διότι ενδέχεται να οφείλεται σε παθολογικά νοσήματα ή καταστάσεις, που εμποδίζουν την ομαλή δίοδο των κοπράνων από το έντερο ή προκαλούν αντανακλαστική δυσλειτουργία του εντέρου.

Ποια γενικά μέτρα πρέπει να λάβετε εσείς που πάσχετε από χρόνια λειτουργική δυσκοιλιότητα, χωρίς παθολογική οργανική βάση και τί πρέπει να γνωρίζετε:

1. Καλό είναι να πίνετε άφθονο νερό, ένα ποτήρι κατά την διάρκεια των γευμάτων και τα υπόλοιπα μακριά από τα γεύματα και τον ύπνο για να μην επιβαρύνεται η διαδικασία της πέψης.

2. Να τρώτε άφθονα πράσινα λαχανικά αφού τα πλύνετε καλά.

3. Καλό είναι να αντικαταστήσετε το άσπρο ψωμί με ψωμί ολικής άλεσης και τα λευκά ζυμαρικά με ζυμαρικά ολικής άλεσης. Μια κουταλιά της σούπας μέλι καθημερινά, εάν δεν έχετε πρόβλημα βάρους, συχνά βοηθά.

4. Υιοθετείστε την συνήθεια να επισκέπτεστε την τουαλέτα σταθερή ώρα κάθε ημέρα και εάν κατά την διάρκεια της ημέρας, σας παρουσιαστεί τάση για αφόδευση μην αναβάλλετε την χρήση της τουαλέτας.

5. Η σωματική άσκηση είναι ευεργετική.

6. Πρέπει να ξέρετε ότι σήμερα η μαχόμενη παθολογία διαθέτει στην φαρέτρα της εξατομικευμένη και αποτελεσματική θεραπεία χωρίς παρενέργειες.

7. Κάθε αλλαγή στα χαρακτηριστικά της δυσκοιλιότητάς σας που εμμένει επιβάλλει ιατρική εξέταση, ακόμη και εάν είχατε εξεταστεί γι’ αυτό το θέμα στο παρελθόν.

Σε έναν χρόνια δυσκοίλιο, που ενεργείται μία φορά την εβδομάδα και η δυσκοιλιότητά του αλλάζει, π.χ. παρουσιάζει πόνους στην αφόδευση που δεν είχε πριν, μπορεί να αναπτύσσεται στο έντερο κάποιος πολύποδας που κινδυνεύει να εξαλλαχθεί και επιβάλλει ειδική θεραπεία.

Πηγή: omorfi.com
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://asterakia.forumotion.com
 
Τι μου συμβαίνει όταν έχω φούσκωμα,εντερικούς πόνους ή δυσκοιλιότητα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι συμβαίνει όταν πεθαίνουμε;
» Η δυσκοιλιότητα αντιμετωπίζεται με άσκηση και άφθονες τροφές πλούσιες σε ίνες.
» Τι είναι το φούσκωμα στην κοιλιά; Που οφείλεται ο τυμπανισμός και ποια η κατάλληλη δίαιτα για πρόληψη της πρησμένης κοιλιάς;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
To Agkyrovoli :: Ενότητα Διαφόρων Επιστημών :: Ιατρικά Θέματα - Α' Βοήθειες-
Μετάβαση σε: