To Agkyrovoli
. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

Καλώς Ήλθατε στο Αγκυροβόλι!

Για την καλύτερη περιήγηση σας στο χώρο μας

κάντε την εγγραφή σας ΤΩΡΑ δωρεάν

ή συνδεθείτε με το όνομα μέλους και τον κωδικό

πρόσβασης σας.

Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό σας

ζητήστε να σας στείλουμε νέο κωδικό πρόσβασης

στο email: agkyrovoliforum@gmail.com

. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .
To Agkyrovoli
. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

Καλώς Ήλθατε στο Αγκυροβόλι!

Για την καλύτερη περιήγηση σας στο χώρο μας

κάντε την εγγραφή σας ΤΩΡΑ δωρεάν

ή συνδεθείτε με το όνομα μέλους και τον κωδικό

πρόσβασης σας.

Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό σας

ζητήστε να σας στείλουμε νέο κωδικό πρόσβασης

στο email: agkyrovoliforum@gmail.com

. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .
To Agkyrovoli
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


To Agkyrovoli
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Η Ώρα Είναι
Παρόμοια θέματα
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» SARRI ERGON ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 1:07 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσφορά // 2 Μήνες Δωρεάν Ρεύμα
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 1:01 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσφέρω Γιατί Νοιάζομαι!
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:58 pm από Μαίρη Γούβα

» ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:54 pm από Μαίρη Γούβα

» Κατασκευή ιστοσελίδων
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:52 pm από Μαίρη Γούβα

» Βαπτιστικά
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:49 pm από Μαίρη Γούβα

» Διανομές & Μεταφορές
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:42 pm από Μαίρη Γούβα

» Συνεργείο Καθαρισμού
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:40 pm από Μαίρη Γούβα

» Ολυμπιακός: «Σφράγισε» το πρωτάθλημα, επόμενος στόχος το αήττητο και το Κύπελλο
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Ιουν 29, 2020 3:51 pm από Μαίρη Γούβα

» ΣΥΡΙΖΑ: Μη «λήξαν» το θέμα του σποτ - Προσπαθούν να τα... μαζέψουν - Συνεχίζονται οι αντιδράσεις
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Ιουν 22, 2020 9:35 am από Μαίρη Γούβα

» Διαγραφή από τα μητρώα αδειών κυκλοφορίας με μια υπεύθυνη δήλωση
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Ιουν 20, 2020 9:35 am από Μαίρη Γούβα

» Παπαστράτος: Δωρίζει στη χώρα 20 πυροσβεστικά οχήματα
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Ιουν 20, 2020 9:31 am από Μαίρη Γούβα

» Τραγωδία χωρίς τέλος στις ΗΠΑ: Ακόμη 734 νεκροί από κορωνοϊό
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:38 am από Μαίρη Γούβα

» Πώς να φροντίσετε τα μεταξωτά σας ρούχα
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:37 am από Μαίρη Γούβα

» Amber Alert: Εξαφανίστηκε κι άλλη 10χρονη στις Αχαρνές
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:31 am από Μαίρη Γούβα

» Θεσσαλονίκη: Η Αστυνομία κάνει έρευνες και στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον της Μαρκέλλας
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:29 am από Μαίρη Γούβα

» Δεμένη με χειροπέδες κρατούσαν την Μαρκέλλα – Πονάει στα πλευρά
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουν 14, 2020 8:26 am από Μαίρη Γούβα

» Ξεκινά η ανακατασκευή του Πύργου του Πειραιά!
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 1:44 pm από Μαίρη Γούβα

» Κορωνοϊός - Εκκλησίες: Όλα έτοιμα για την ασφαλή επαναλειτουργία τους
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 4:28 pm από Μαίρη Γούβα

» ΑΣΕΠ: Εργασία τώρα στο Δημόσιο - Προσλήψεις σε νοσοκομεία, μουσεία, ΔΕΗ και δήμους
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:57 pm από Μαίρη Γούβα

» Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ...
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:54 pm από Μαίρη Γούβα

» Ίδρυμα Λάτση: Δωρεά στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:48 pm από Μαίρη Γούβα

» Κτηματολόγιο: Παρατάσεις τέλος, έρχονται πρόστιμα - Πότε ξεκινά η ανάρτηση για την Αθήνα
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:45 pm από Μαίρη Γούβα

» Κόρινθος: Στον ανακριτή ο 53χρονος που παρέσυρε και σκότωσε τον 15χρονο
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:40 pm από Μαίρη Γούβα

» Δίκη Τοπαλούδη: Ομόφωνα ένοχοι οι δυο κατηγορούμενοι για τη δολοφονία και τον βιασμό της Ελένης
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:31 pm από Μαίρη Γούβα

» Τελικά ποιος είναι ο αληθινός απολογισμός του κορονοϊού στον κόσμο;
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠαρ Μάης 15, 2020 3:25 pm από Μαίρη Γούβα

» Η θαλάσσια τραγωδία του πλοίου «Πόπη» που έγινε αφορμή για να βγει η φράση «έγινε της Πόπης» (ΦΩΤΟ)
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Δεκ 01, 2019 11:41 am από Μαίρη Γούβα

» Κ. Τσιάρας: Αποσύρεται η διάταξη για τη βλασφημία
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:51 pm από Μαίρη Γούβα

» Ιερώνυμος για διάταξη περί βλασφημίας: Διαφυλάττει το θρησκευτικό συναίσθημα των πιστών
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:43 pm από Μαίρη Γούβα

» Παρέμβαση ΕΣΡ για την εκπομπή του Γιώργου Λιάγκα στον ΣΚΑΪ
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:24 pm από Μαίρη Γούβα

» Ερντογάν σε ΕΕ: Μη μας απειλείτε, έχουμε 4 εκατομμύρια πρόσφυγες
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Σι Τζινπίνγκ για Γλυπτά του Παρθενώνα: Όχι μόνο συμφωνώ να επιστρέψουν στην Ελλάδα αλλά θα έχετε και τη στήριξή μας
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤρι Νοε 12, 2019 2:16 pm από Μαίρη Γούβα

» Νέα Φιλαδέλφεια: Τα κορίτσια που παρήλασαν αλά Monty Python εξηγούν γιατί το έκαναν
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Οκτ 30, 2019 6:14 pm από Μαίρη Γούβα

» Οι ΗΠΑ αναγνώρισαν τη Γενοκτονία των Αρμενίων
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Οκτ 30, 2019 5:20 pm από Μαίρη Γούβα

» Κερατσίνι: Εξαφανισμένος ο οδηγός φορτηγού μετά από θανάσιμο τροχαίο
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠεμ Οκτ 24, 2019 6:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Το «ευχαριστώ» των Παμμακεδονικών Οργανώσεων στον Μακρόν για το «βέτο» στα Σκόπια
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΠεμ Οκτ 24, 2019 6:15 pm από Μαίρη Γούβα

» H Εβελίνα Παπούλια μιλάει για την πίστη της στο Θεό
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 5:10 pm από Μαίρη Γούβα

» ΟΑΕΔ: Προσλήψεις για 35.000 ανέργους με την νέα κοινωφελή εργασία
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 5:03 pm από Μαίρη Γούβα

» Χρεοκοπία Thomas Cook: Γιατί βάρεσε «κανόνι» ο ταξιδιωτικός κολοσσός;
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:55 pm από Μαίρη Γούβα

» Παιδοκτονία στην Πετρούπολη: «Είδα το μωρό παγωμένο, ανάμεσα σε παλιόχαρτα και σκουπίδια»
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:51 pm από Μαίρη Γούβα

» Χρεοκοπία Thomas Cook: Πώς θα γίνει ο επαναπατρισμός των 50.000 «εγκλωβισμένων» στην Ελλάδα
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 23, 2019 4:48 pm από Μαίρη Γούβα

» Μειώσεις φόρων: Πόσο θα μειωθεί η μηνιαία παρακράτηση σε μισθούς και συντάξεις από 1η Ιανουαρίου
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:19 pm από Μαίρη Γούβα

» Μουντομπάσκετ 2019, Ελλάδα-Τσεχία 84-77: Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:17 pm από Μαίρη Γούβα

» Λαυρέντης Μαχαιρίτσας: Έφυγε στα 63 του ένας σπουδαίος καλλιτέχνης - Οι τελευταίες στιγμές
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 2:14 pm από Μαίρη Γούβα

» Σαμοθράκη: Αγώνας δρόμου για ανεφοδιασμό και βελτίωση των λιμενικών υποδομών
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:59 am από Μαίρη Γούβα

» Σκιάθος: Βlack out στο νησί εξαιτίας βλάβης
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:57 am από Μαίρη Γούβα

» Συγκίνηση για τη Μυρτώ της Πάρου: Στη θάλασσα επτά χρόνια μετά τη φρικτή της κακοποίηση
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Αυγ 17, 2019 5:54 am από Μαίρη Γούβα

» Εύβοια: Στάχτη 25.000 στρέμματα δάσους - Τεράστια η οικολογική καταστροφή
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΤετ Αυγ 14, 2019 1:55 pm από Μαίρη Γούβα

» Βιταμίνη D: 15 καθημερινά συμπτώματα έλλειψης
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΚυρ Αυγ 11, 2019 10:09 am από Μαίρη Γούβα

» Φόβοι για «νέο Τσερνόμπιλ» σε δυο πόλεις της Ρωσίας μετά την έκρηξη σε ναυτική βάση
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΣαβ Αυγ 10, 2019 6:39 am από Μαίρη Γούβα

Ψηφοφορία
Τι Προσέχετε σε μία άγνωστη Γυναίκα;
 Κόμμωση
 Μάτια
 Χείλη
 Στήθος
 Πισινό
 Μέση
 Όλα
 Δεν Βλέπω.. (αλήθεια??)
Επισκόπηση αποτελεσμάτων
Πόσο τυχεροί είστεσήμερα
Πόσο τυχεροί είστε σήμερα:

Ελάτε στο Facebook
ForeverGreen Greece
ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ
TSIMPIDIS TRANSPORT
Κομμωτήριο Μπέττυ & Ρεβέκκα
Εναλλακτικές Θεραπείες
Perfumes Alexander
Ο Καιρός Σήμερα

 

 Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mamma El
VIP woman
VIP woman
Mamma El


Φίδι
Αριθμός μηνυμάτων : 1955
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα

Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου;   Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; EmptyΔευ Δεκ 28, 2009 12:10 am

Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου; Baby_M

Το παιδί σας είναι ακόμα μωρό και δεν μιλά; Σίγουρα θα σας βόλευε αν γνωρίζατε τι σημαίνει το κάθε κλάμα ή το κάθε βλέμμα του έτσι ώστε να ξέρετε πώς να αντιδράσετε πιο αποτελεσματικά, ωστόσο υπάρχουν και άλλοι τρόποι επικοινωνίας.


Διαβάστε τις συμβουλές μας και βελτιώστε την καθημερινότητά σας!

Οι συμβουλές μας ΔΕΝ απευθύνονται αποκλειστικά στις μητέρες, μιας και ο ρόλος του πατέρα σε όλες τις φάσεις ανάπτυξης του παιδιού, είναι απαραίτητος!





1) Το άγγιγμα των γονιών
Το να αγγίζετε, να αγκαλιάζετε και να τραγουδάτε γλυκά στο παιδί σας, είναι η πρώτη μορφή επικοινωνίας για να έρθετε πιο κοντά. Όταν το μωρό σας κλαίει, το να είστε δίπλα του, ή να το έχετε αγκαλιά και να του μιλάτε με ένα γλυκό τόνο φωνής και να το καθησυχάζετε είναι πολύ αποτελεσματικό. Τα παιδιά ακόμα και μηνών να είναι, ξέρουν και αντιδρούν στη λύπη, την ένταση, την ευτυχία και την ικανοποίηση.

2) Ο τόνος της φωνής και η γλώσσα του σώματος
Μερικές φορές, όπως είναι λογικό, αγανακτείτε και προκειμένου να …φέρετε τη γαλήνη στο σπίτι σας, προσπαθείτε να πειθαρχήσετε το μωρό σας λέγοντάς του πράγματα με αυστηρή φωνή; Τα μικρά παιδιά δεν καταλαβαίνουν πάντα γιατί φωνάζετε, όμως καταλαβαίνουν ότι αλλάξατε διάθεση κι αυτό τα στενοχωρεί! Προσοχή λοιπόν στον τόνο της φωνής σας γιατί μπορεί να τρομάξουν και να είναι ανήσυχα.

3) Σωματική επαφή
Τα μωρά είχαν συνηθίσει τόσο καιρό να έχουν επαφή με εσάς. Ακόμα και μετά τον απογαλακτισμό οφείλετε να είστε δίπλα τους έτσι ώστε να νιώθουν ασφάλεια και σιγουριά. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλές έρευνες μιλούν για το πόσο ηρεμεί τα μωράκια ο ήχος του χτύπου της καρδιάς. Είναι κάτι που άκουγαν για 9 ολόκληρους μήνες!

4) Θέλω την προσοχή σου
Πόσες φορές σας έχει τύχει να κλαίει το μωρό σας όταν μιλάτε στο τηλέφωνο; Τα μωρά καταλαβαίνουν πολύ καλά όταν δεν είναι πια στο επίκεντρο της προσοχής σας. Αφήστε το τηλέφωνο για λίγο, δώστε του ένα χάδι ή μία αγκαλιά, εξηγείστε του πως σε λίγο θα είστε πάλι μαζί. Το μωρό θα καταλάβει πάλι από τον τόνο της φωνής σας και τη διάθεσή σας πως δεν «κινδυνεύει» να σας χάσει, κάτι που βιώνει πολύ συχνά.

5) Μιλήστε με το μωρό σας
Μπορεί να είναι ακόμα μηνών και να μη μιλάει, όμως έχει άλλους τρόπους επικοινωνίας. Μιλήστε του με λεξούλες απλές και σύντομες, και δείτε πως θα ανταποκριθεί. Στην αρχή απλά θα σας κοιτάει με ευχαρίστηση, και σιγά σιγά θα αρχίσει να μιμείται τις λεξούλες. Έτσι, όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα αρχίσει να μιλά!

6) Πριν φύγεις…
Πριν το μωρό γίνει 1 έτους είναι λίγες οι στιγμές αποχωρισμού. Όμως οι γονείς, και κυρίως η μητέρα που και λόγω θηλασμού είναι περισσότερες ώρες στο πλάι του, οφείλουν να έχουν χρόνο και για τον εαυτό τους. Μην φεύγετε χωρίς να του μιλήσετε. Πλησιάστε το, πάρτε το αγκαλιά, και με γλυκό τόνο φωνής εξηγείστε του πως φεύγετε. Μπορεί ακόμα να μην το καταλαβαίνει, αλλά σίγουρα θα είναι περισσότερο ήρεμο από ό,τι θα ήταν αν δεν το πλησιάζατε καν και φεύγατε στα κρυφά ή με φωνές. Έτσι, το παιδί θα μάθει από μικρή ηλικία πως όταν αποχωρίζεται με κάποιον μπορεί να γίνει και ήρεμα.

Πηγή: myself.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://asterakia.forumotion.com
 
Πως να έρθω πιο κοντά στο μωρό μου;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ
» «Πρόσεξε μην διώξεις από κοντά σου τον άγγελο σου»
» Κοντά μαλλιά; Τόσο το καλύτερο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
To Agkyrovoli :: Ανθρώπινες Σχέσεις - Επικοινωνίες :: Γονείς - Παιδιά-
Μετάβαση σε: